„Szachy pod Chojnikiem” - I Ogólnopolski Turniej Szachowy dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych STO

Społeczna Szkoła Podstawowa STO
ul. Bronka Czecha 1 a
58-570 Jelenia Góra

Termin: 11-13 maja 2017 r.
Miejsce: Zespół Szkół Społecznych im. Jana Pawła STO w Jeleniej Górze

Organizator:
Zespół Szkół Społecznych im. Jana Pawła II STO
ul. Bronka Czecha 1 a, 58-570 Jelenia Góra
tel. 75 755 35 27
email:

Zasięg ogólnopolski


Zaproszenie do turnieju „Szachy pod Chojnikiem” skierowane jest do wszystkich uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych, którzy poznali tajniki gry w szachy, lubią pomyśleć nad strategią gry, lubią rywalizować przy planszy, a jednocześnie są ciekawi nowych miejsc i szlaków turystycznych.

W turnieju mogą brać udział 4-osobowe mieszane drużyny (przynajmniej jedna dziewczyna).

Uczestnicy będą mieli okazję poznać uroki Jeleniej Góry i okolic, gdyż program zmagań turniejowych wzbogacony jest o wycieczki krajoznawcze połączone ze zdobywaniem szczytów okolicznych gór.

Uczestnikom zapewniamy profesjonalną obsługę turnieju. Za rywalizacę przy planszach odpowiadać będzie profesjonalny sędzia.

Dla wszystkich uczestników przewidziane są pamiątkowe medale i dyplomy, dla laureatów nagrody rzeczowe.


 

Turniej „Szachy pod Chojnikiem” odbył się 13 maja 2017 r. w Piechowickim Ośrodku Kultury przy ul. Kryształowej 53 w Piechowicach. Prace organizacyjne spoczywały na barkach dwóch nauczycieli Zespołu Szkół Społecznych w Jeleniej Górze – pana Artura Semeniuka oraz pana Lecha Rębisza – prowadzących zajęcia szachowe. Sędzią zawodów był pan Piotr Świątkowski z Klubu Szachowego Jelonka Jelenia Góra.

Turniej zgromadził 25 zawodników reprezentujących 5 zespołów. Uczestnicy rywalizowali z zdobycie kategorii szachowej, współzawodniczyli w zmaganiach drużynowych podczas sześciu rund. Na potrzeby organizacji turnieju dokonaliśmy zakupów sprzętu oraz nagród dla zwycięskich zawodników i drużyn.

Turniej był jednocześnie okazją do podsumowania pracy z uczniami naszej szkoły, którzy brali udział w zajęciach szachowych przez cały rok szkolny 2016/2017. Była to dla naszych uczniów okazja do sprawdzenia się w spotkaniach z innymi szachistami. Obserwując zapał, z jakim zaangażowali się w turniej organizowany poza murami własnej szkoły – szczególni ci najmłodsi – utwierdzamy się w przekonaniu, że wprowadzenie szachów do szkoły to była trafna decyzja.

Bardzo nas cieszy, że najważniejszy cel, czyli zdobycie kategorii szachowej, osiągnęło aż sześcioro naszych uczniów: Jakub Pryczek (kategoria iV), Jesika Tagliazucchi, Rafał Rycyk, Michał Kułacz, Oskar Kiljanek i Adam Kasprzyk (V kategoria). Ponadto w klasyfikacji amatorów wygrał Jakub Pryczek – uczeń I klasy gimnazjum, zajmując jednocześnie drugie miejsce w klasyfikacji ogólnej. Całoroczna praca przyniosła oczekiwane efekty.