Wojewódzki Konkurs Historyczny 2016/17 – Sierpień '80 - Grudzień '81 dla gimnazjum (VII edycja)

I Społeczne Gimnazjum STO
ul. Polanki 11
80-308 Gdańsk

Termin: finał 14 grudnia 2016 r.
Miejsce: Audytorium ECS w Gdańsku

Organizator: I Zespół Szkół STO
ul. Polanki 11, 80-308 Gdańsk
tel. 510267424
email: sekretariat@polanki11.edu.pl

Zasięg wojewódzki


VII Wojewódzki Konkurs Historyczny „Sierpień '80 – Grudzień '81” – przeznaczony dla uczniów gimnazjum. Upamiętnia strajki sierpniowe i skupia się na przyczynach wprowadzenia stanu wojennego. Równolegle odbywa się Wojewódzki Konkurs Historyczny 2016/17 – „Bohaterowie Sierpnia '80” dla SP (V edycja)


Konkurs przebiegał od 1 października 2016 r. do 14 grudnia 2016 r. Adresowany był do uczniów klas gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z woj. pomorskiego.

Po eliminacjach szkolnych, które polegały na odpowiedzi na 30 pytań dotyczacych wiedzy historycznej z okresu 1976-1989 do finału zakwalifikowało się 84 uczniów.

Dla tej grupy finalistów  Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku przygotowało warsztaty historyczne, które odbyły się 2 grudnia 2016 r. w siedzibie ECS w Gdańsku i zostały poprowadzone przez pracowników tej placówki: Agnieszkę Piórkowską oraz Dominikę Ikonnikow. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem i były też okazją do rozmowy ze świadkami historii.

Finał konkursu miał miejsce w siedzibie ECS w audytorium 14 grudnia 2016 r. Najpierw wszyscy finaliści pisali test, a potem oglądali zestaw filmów dokumentalnych poświęconych Solidarności i wprowadzeniu stanu wojennego. Następnie odbyła się część artystyczna, czyli występ zespołu wokalnego „Na piętrze” z I Zespołu Szkół STO w Gdańsku. Dziewczęta, pod kierunkiem nauczyciela muzyki Beaty Dettlaff, wykonały trzy utwory: Jacka Kaczmarskiego „Mury” oraz „Wolność” i „Betlejem spokoju” do słów Bożeny Ptak.

Gala finałowa rozpoczęła sie o godz. 13.00. Zaproszeni Goście: z-ca Prezydenta  Gdańska Piotr Kowalczuk, dyrektorzy szkół – organizatorów (Hanna Sempka, Jolanta Zabrocka, Magdalena Piwowarska) ogłosili wyniki i wręczyli dyplomy oraz książki, gry planszowe, koszulki i bony upominkowe dla laureatów (miejsca od 1 do 5) oraz zestawy ksiażek, koszulek i odblaski dla finalistów (miejsca od 5 do 15) oraz książki dla pozostałych uczestników finału na poziomie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Telewizja TVP Gdańsk  nakręciła krótką relację z tego wydarzenia i przedstawiła w wieczornej audycji Panorama.

Organizatorzy konkursu:

I Zespół Szkół STO w Gdańsku – nauczyciel Grażyna Niemyjska
III Podstawowo-Gimnazjalnego Zespół Szkół Społecznych STO – nauczyciel Paweł Beczek
X Liceum Ogólnokształcące w Gdyni – nauczyciel Sławomir Kępka 
Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku – kierownik Działu Projektów Edukacujnych – Agnieszka Piórkowska
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku – Zbigniew Walczak                                                

Grażyna Niemyjska