Darłowo: Ślubowanie i pasowanie uczniów

Społeczna Szkoła Podstawowa im. Lotników Morskich STO
ul. Zwycięstwa 1
76-153 Darłowo

28 października w Zespole Szkół Społecznych im. Lotników Morskich STO odbyło się uroczyste ślubowanie i pasowanie na ucznia. Do grona społeczności szkolnej przyjęto 24 uczniów szkoły podstawowej i 22 uczniów gimnazjum. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: Starosta Sławieński pan Wojciech Wiśniowski, Burmistrz Miasta Darłowo pan Arkadiusz Klimowicz, przedstawiciel Grupy Lotniczej w Darłowie podporucznik pilot Izabela Żmirska, Przewodnicząca Rady Rodziców pani Katarzyna Sokolińska, członkowie Zarządu Samodzielnego Koła Terenowego STO nr 238 pani Lidia Kozińska i pani Elżbieta Przybycień; Radny Miasta Darłowo pan Piotr Masłowski oraz Przyjaciel naszej szkoły ojciec Czesław Kozieł, a także dyrekcje i panie nauczycielki z przedszkoli, do których uczęszczali niedawno obecni najmłodsi pierwszoklasiści. Przybyło również wielu rodziców, babć i dziadków, którzy z dumą uczestniczyli w ważnym wydarzeniu swoich pociech.

Na sztandar szkoły uczniowie ślubowali m.in.: aktywnie i odpowiedzialnie uczestniczyć w zajęciach dydaktycznych i życiu szkoły; rozwijać swe możliwości intelektualne i zdobywać jak najlepsze wyniki w nauce; przestrzegać zasad i norm zachowania godnego ucznia oraz być chlubą rodziców, nauczycieli i środowiska lokalnego. Następnie Dyrektor pani Joanna Tarkowska dokonała pasowania pierwszoklasistów. Było to wyjątkowe pasowanie, gdyż pierwsze indywidualne gratulacje i życzenia powodzenia uczniowie odebrali z rąk Starosty Sławieńskiego i Burmistrza Miasta Darłowo oraz swoich wychowawczyń.

Po uroczystości nastąpiła część artystyczna. Uczniowie klasy pierwszej swoim wystąpieniem, zaangażowaniem, emocjami i szczerością dali wyraz, że są już gotowi stać się pełnoprawnymi uczniami szkoły podstawowej. Następnie głos zabrali gimnazjaliści, którzy życzyli swoim młodszym koleżankom i kolegom radości z poznawania nauki i zawierania wspaniałych przyjaźni. Obiecali również swoją postawą wypełniać słowa ślubowania.

Pierwszoklasiści otrzymali prezenty – słodkości oraz koszulki i worki na obuwie z tarczą naszej szkoły. Po zakończeniu ceremonii, wraz z rodzicami i zaproszonymi gośćmi udali się na słodki poczęstunek – ciasta upieczone przez swoje mamy.

Moment ślubowania i pasowania był ogromnym przeżyciem, zwłaszcza dla najmłodszych pierwszoklasistów. Przed nimi otworzyły się wrota Królestwa Nauki, zdobywania nowych umiejętności i doświadczeń. Chwila ta była pełna emocji ich rodziców, babć i dziadków, a także pań nauczycielek z przedszkoli, którzy pełni dumy i refleksji, uczestniczyli w rozpoczęciu ważnego etapu w życiu młodego ucznia. Dla uczniów klasy pierwszej gimnazjum i ich rodziców rozpoczęcie edukacji na III etapie kształcenia wiąże się z uświadomieniem sobie istoty i odpowiedzialności za rzetelne i sumienne wypełnianie obowiązków szkolnych. Ich trzyletni czas nauki, uwieńczony egzaminem zewnętrznym, stanowi przepustkę do wymarzonej szkoły średniej, do świata wyboru drogi kariery zawodowej. Młodszych i starszych pierwszoklasistów łączy jedno- rozpoczął się dla nich czas poznawania magii nauki, ciekawych doświadczeń, przygód w świecie literatury i historii, a także zawierania przyjaźni na całe życie.

J. Komorowska