Białystok: Szkoła bez dzwonka!

Zespół Szkół STO
ul. Mieszka I 5
15-054 Białystok

– Ile jeszcze do dzwonka? 

Tego pytania nie usłyszmy już w Zespole Szkół STO w Białymstoku, w którym zrezygnowano z sygnału dźwiękowego dyscyplinującego uczniów i nauczycieli. Model znany i chętnie wdrażany na Zachodzie zadomowił się w Białymstoku i choć od rozpoczęcia roku szkolnego minęło zaledwie kilka dni pozytywne zmiany widać od razu. 

– Lekcje zaczynają się punktualnie, a nie jak wcześniej kilka minut po dzwonku. Przejście między zajęciami a przerwami następują łagodniej, a uczniowie zaczynają bardziej szanować czas - zauważa dyrektor ZS STO w Białymstoku Mariusz Łupiński. – Paradoksalnie możemy mówić nawet o wzroście dyscypliny.

Szkoła bez dzwonków uczy odpowiedzialności i zarządzania czasem. Przygotowania do wdrożenia nowego modelu trwały blisko cztery lata, a sam pomysł pojawił się już sześć lat temu. Tak duża zmiana w organizacji szkolnego życia wymagała zarówno pracy z pedagogami, jak i wprowadzenia rozwiązań technicznych. Przeprowadzono szereg szkoleń i warsztatów dla nauczycieli, a samą placówkę wyposażono w sterowane radiowo zegary, które w każdym miejscu: w klasach, na boisku, czy korytarzu – pokazują dokładnie tę samą godzinę i są doskonale widoczne. W każdej klasie powieszono również tabliczki z rozpisanymi godzinami przerw i zajęć, tak żeby każdy uczeń i nauczyciel mógł sprawdzić ile czasu poświęcić na przerwę, a ile na naukę. 

– Nauczyciele skrupulatnie pilnują godzin, a uczniowie szybko oswoili się z nowym modelem funkcjonowania szkoły, który uczy samodzielności – dodaje dyrektor. 

Bez dzwonków pracuje się lepiej. Warto przypomnieć, że agresywny sygnał dźwiękowy, słyszany w ciągu dnia nawet kilkanaście razy znacznie podwyższa poziom stresu i wprowadza niepotrzebny niepokój i pobudzenie.