Ciechanów: Żywa lekcja historii z okazji 95. urodzin Niepodległej

Społeczna Szkoła Podstawowa STO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Ireny Sendlerowej
Wyspiańskiego 11 A
06-400 Ciechanów

SSP STO i SG STO w Ciechanowie świętowały 11 Listopada w niecodzienny sposób. Z inicjatywy nauczycielki historii został zrealizowany projekt „Żywa lekcja historii”, który polegał na tym, że każda klasa przedstawiała wybrane dzieło malarza historycznego lub zdjęcie w formie żywego obrazu.

Obchody Święta Niepodległości stały się okazją do niezwykłej wędrówki przez wieki. Można była spróbować słowiańskich potraw u Piasta Kołodzieja, przeżyć narodziny legendy o Lechu, na własne oczy zobaczyć koronację Chrobrego czy być świadkiem przysięgi królowej Jadwigi.

Sceny z życia monarchów, takich jak Zygmunt I Stary i królowa Bona, obserwujących zawieszanie dzwonu Zygmunta wg Jana Matejki, mieszały się z obrazami z życia wieśniaków, co ukazywał występ klasy przedstawiającej „Wypłatę robocizny” przez dziedzica.

Sporo klas wybrało tematykę bardziej współczesną: widzieliśmy bunt dzieci z Wrześni, które odmówiły nauki  w języku niemieckim, „Poloneza z Pana Tadeusza” wg  Wojciecha Kossaka, powstańczy oddział harcerski, Inkę i „żołnierzy wyklętych”, dramatyczny pochód stoczniowców, niosących na drzwiach ciało zabitego podczas Czarnego Czwartku Janka Wiśniewskiego, stoczniowców stawiających opór siłom bezpieczeństwa i powrót mieszkańców, którzy zostali wysiedleni podczas II wojny światowej do swojego rodzinnego domu.

Było czasem barwnie i ciekawie, a czasem dojmująco smutno, zobaczyliśmy chwile chwały, polską odwagę i upór w walce o wolność. Najważniejsze, że pięknie przedstawione i skomentowane obrazy zapadły w pamięć wszystkim: uczniom, nauczycielom i rodzicom. 

Więcej fotografii:

Galeria SSP STO

Galeria SG STO