Warszawa: Symultana szachowa w „Dziewiątce” przy ul. Wiolinowej

Szkoła Podstawowa nr 9 STO
ul. Wiolinowa 6 (dzielnica Ursynów)
02-785 Warszawa

W kwietniu i w maju w naszej szkole królowały szachy! Ku uciesze miłośników tego sportu odbyły się dwa poważne spotkania. Pierwsze skierowane było tylko dla uczniów i rodziców naszej szkoły. Chętni szachiście zmierzyli się z Danielem z klasy 5a, który – mimo młodego wieku – jest już doświadczonym graczem o rankingu FIDE 1970. Na swoim koncie ma złote i srebrne medale szachowego Mistrza i Wicemistrza Polski oraz Hiszpanii (swoich obu ojczyzn), co otworzyło mu drogę do udziału w szachowych mistrzostwach Europy, a także świata, na których w roku 2013 zajął odpowiednio szóste i dwudzieste ósme miejsce. W tym roku w grze uczestniczyło 16 młodych szachistek i szachistów.

W maju poszliśmy jednak o krok dalej i postaraliśmy się, aby nasza szkoła stała się Lokalnym Ośrodkiem Sportu. Dnia 13 maja zorganizowaliśmy symultanę szachową. Była to I Ursynowska Symultana Szachowa w „Dziewiątce”. W przedsięwzięcie zawodów zaangażowana była świetlica szkolna. Już kilka tygodni wcześniej dzieci, pod opieką pań, rozwieszały w okolicznych sklepach plakaty oraz rozdawały ulotki. Napisaliśmy również o tym wydarzeniu w lokalnej prasie – w ursynowskim tygodniku „Passa”. W dniu zawodów zniecierpliwieni oczekiwaliśmy gości. I w końcu rozpoczęła się symultana szachowa dla mieszkańców Ursynowa. Przybyło 7 osób, miłośników szachów, którzy gotowi byli podjąć wyzwanie gry z naszym Danielem.

Atmosfera w pełni oddawała rodzaj rozgrywek. Cisza, pełne skupienie i oczekiwanie na kolejny ruch Daniela… Po 2 godzinach gry wszyscy zawodnicy byli usatysfakcjonowani! Przy poczęstunku (z przepysznym ciastem jednej z Mam) zawodnicy dzielili się refleksjami i umawiali się na kolejne spotkanie już za rok!

Mamy nadzieję, że nasza propozycja wspólnie spędzonego czasu przy szachach wejdzie na stałe do głów i serc wielu miłośników szachów.

Jarosław Berdyński,
nauczyciel wychowania fizycznego SP nr 9 STO
ul. Wiolinowa 6