Warszawa: „Szkoła Pitagorejska” – piknik matematyczny 2015 dla uczniów SSP nr 4 STO i SG nr 4 im. Władysława Grabskiego STO

Społeczna Szkoła Podstawowa nr 4 im. Władysława Grabskiego STO
Społeczna Szkoła Podstawowa nr 4 (kl. „6-8”) im. Władysława Grabskiego STO ul.Traktorzystów 16 (dzielnica Ursus)
02-495 Warszawa

„Szkoła Pitagorejska” – pod takim hasłem odbył się w tym roku dwudniowy piknik matematyczny, w którym uczestniczyli uczniowie naszej szkoły. Ta forma warsztatów jest nagrodą, którą funduje szkoła wszystkim tym, którzy udowodnili, że pracą, pasją i zaangażowaniem można osiągać sukcesy i najwyższe oceny z matematyki.

Uczestnicy pikniku na dwa dni przenieśli się w czasie do starożytnej Grecji i stali się uczniami Pitagorasa. Dekoracja, odpowiednie stroje podkreślały panującą atmosferę nauki. Każdy chciał ująć otaczający go świat za pomocą liczb. Oczywiste stało się, że wszelkie zjawiska fizyczne młodzież zaczęła wytłumaczyć równaniami, a muzykę badać za pomocą narzędzi matematycznych. 

Na warsztatach uczniowie odkrywali muzykę przez pryzmat nauk ścisłych. Dowiedzieli się, że dzięki królowej nauk uzyskaliśmy idealną do dziś funkcjonującą skalę ośmiotonową i otrzymaliśmy gamę. Młodzi Pitagorejczycy prowadzili dyskusje na temat akustyki, pogłosu i echa. Mieli możliwość wysłuchać mistrza, który przekazywał im cenną wiedzę na temat instrumentów i ich budowy.

Warsztaty z fizyki dotyczyły dźwięku. Uczniowie dowiedzieli się czym jest dźwięk, jak powstaje i jakie są jego własności. Uczestnicy badali, od czego zależy wysokość, głośność i barwa dźwięku w różnych instrumentach muzycznych. Oglądali odgłosy przyrody (i nie tylko) za pomocą wirtualnego oscyloskopu. Uczniowie mogli sprawdzić jak brzmi gitara bez pudła rezonansowego lub jak wydobyć z kieliszków dźwięki o różnej wysokości. Dowiedzieli się, na czym polega zjawisko rezonansu mechanicznego i jak duże może mieć znaczenie. Każdy mógł sprawdzić siłę swojego głosu i zmierzyć poziom natężenia dźwięku za pomocą decybelomierza, a także przekonać się, że dźwięki w próżni się nie rozchodzą.

Na kolejnych zajęciach uczniowie mieli możliwość wykazać się swoją wyobraźnią, pomysłowością i zdobytą wcześniej wiedzą. Zaczęli tworzyć z materiałów z recyklingu niesamowite instrumenty muzyczne, a później demonstrowali swój talent, grając różne utwory. Muzyka przygotowywała nas duchowo do kolejnego dnia zajęć w szkole pitagorejskiej.

Podsumowaniem pierwszego dnia intensywnych, i bogatych w wiedzę warsztatów było ognisko, wspólne śpiewy i zabawa.

Kolejny dzień rozpoczął się igrzyskami olimpijskimi Pitagorejczyków. Mistrzowie szkoły przywiązują dużą wagę do sprawności fizycznej, uważają, że ćwiczenia gimnastyczne zapewniają zdrowie i świadczą o doskonałości człowieka. Uczniowie uczestniczyli w pięcioboju, w którym wykazywali się wytrwałością, sprawnością i dużą kondycją.

Po wysiłku fizycznym wszyscy uczestnicy mogli zrelaksować się w malowniczym Aquaparku. Basen w kształcie wyspy oraz rwąca rzeka, wodospad i gejzery dawały ukojenie młodym matematykom.

Odkrywanie na nowo matematyki w muzyce, obserwowanie zjawisk fizycznych, konkurencje sportowe, relaks na basenie, zabawa, wspólne posiłki – wszystko to sprawiało, że uczestnicy Szkoły Pitagorejskiej długo będą wspominać tegoroczny wyjazd.

Justyna Rdzanek, Jolanta Olszewska – nauczycielki matematyki