Kopia z Mistrza – Szkolna Galeria Sztuki

Społeczne Liceum nr 99 STO
ul. Powstańców Śląskich 67 A (dzielnica Bemowo)
01-355 Warszawa

Niezwykła kolekcja obrazów, wykonanych przez uczniów, została zgromadzona w Społecznym Gimnazjum nr 99 STO w Warszawie na Bemowie. Z pewnością nie jedno muzeum na świecie chciałoby się pochwalić takimi zbiorami najsłynniejszych  dzieł sztuki.

Kolekcja obrazów, które są kopiami wielkich mistrzów powstała dzięki inicjatywie pani Elżbiety Pawlak, nauczycielki plastyki w Społecznym Gimnazjum nr 99 STO w Warszawie. Kilka lat temu zaproponowała ona uczniom realizującym rozszerzony program nauczania, aby wykonali kopie wybranych obrazów znanych malarzy. Po pewnym czasie zajęcia związane z kopiowaniem dzieł wielkich mistrzów zostały zamienione w specjalny fakultet artystyczny, a rosnący w szybkim tempie zbiór prac zyskał miano Szkolnej Galerii Sztuki. Pod opieką pani Elżbiety, każdy chętny uczeń może wykonać kopię obrazu na miarę jego możliwości, gdyż indywidualnie dobiera ona dzieło do skopiowania.

- Obecnie kolekcja liczy blisko 150 obrazów. Niewielka cześć wyeksponowana jest na ścianach w naszej szkole, niestety na zawieszenie wszystkich dzieł brakuje miejsca. To przecież już ogromna kolekcja – mówi dyrektor Jarosław Pytlak. Od początku kibicował on projektowi i co roku przeznacza środki na zakup płócien i farb. Dodaje: Cieszę się, że co roku przybywają nowe dzieła sztuki i mam nadzieję, że kiedyś będziemy mogli ją w całości wyeksponować.

Galeria jest obecnie jednym z wielkich projektów organizowanych przez Gimnazjum na Bemowie. Do zadań artystycznych, polegających na wykonaniu  kopii znanych obrazów, dołączyły elementy dydaktyczne m.in.: poznanie głównych kierunków artystycznych, opisywanie i katalogowanie zbiorów czy lekcje muzealne dla młodszych uczniów. Obecnie galeria opiekują się Kaja Ćwikła, Małgosia Adamiec i Ada Kończak z klasy IIa.  Zorganizowały one także wystawę „Wielcy Mistrzowie i My”, która prezentowana była podczas 25-lecia istnienia Szkoły Podstawowej nr 24 STO w Warszawie.