Warszawa: Jak czytać, by być słyszanym i słuchanym

Społeczne Gimnazjum nr 333 STO im. Polskich Matematyków Zwycięzców Enigmy STO
ul. Dziatwy 6 (dzielnica Białołęka)
03-109 Warszawa

Prawie w ostatniej chwili udało się nam na Dziatwy uczcić kończący się rok Sienkiewiczowski. W ostatniej chwili, ale za to w jaki sposób…

23 listopada Zespół Szkół Społecznych im. Polskich Matematyków Zwycięzców Enigmy odwiedził niecodzienny gość. Aktor radiowy i teatralny, lektor, aktor głosowy, laureat Złotych Mikrofonów, prestiżowej nagrody Polskiego Radia Andrzej Ferenc spotkał się z gimnazjalistami i uczniami klas szóstych, by wspólnie pochylić się nad kartami „Trylogii”. Zgromadzeni na sali widowiskowej uczniowie i nauczyciele wysłuchali fragmentu „Potopu” Sienkiewicza w iście mistrzowskim wykonaniu. Niełatwa w odbiorze historia Zagłoby ratującego polskich oficerów dzięki wyimaginowanym koneksjom rodzinnym z Rochem Kowalskim nie wydawała się wcale skomplikowana, kiedy słuchało się czytającego Andrzeja Ferenca. Kultowe dla nas, rodziców i nauczycieli, słowa „Wuj to wuj” i „Pismo mówi - wuja słuchał będziesz” przyjęte zostały wybuchami śmiechu, co niewątpliwie oznacza, że duch w narodzie nie ginie. Potrzebę zorganizowania takiego spotkania potwierdzili później uczniowie, którzy byli pod ogromnym wrażeniem tego małego teatru, który rozegrał się na ich oczach - teatru jednego aktora i jednej książki.

Po przeczytaniu obszernego fragmentu „Potopu” Andrzej Ferenc zaprosił na scenę chętnych uczniów, by spróbowali swoich sił i, czytając Sienkiewicza, zastosowali się do wskazówek aktora. Czworo ochotników zostało nagrodzonych brawami publiczności i uznaniem prowadzącego.

Andrzej Ferenc jest od wiosny 2016r. dyrektorem artystycznym nowego warszawskiego teatru „Scena”. Współpracuje głównie z młodymi artystami, planuje cykliczne warsztaty dla młodzieży. Teatr przygotował m.in. spektakl muzyczny „Leśmian” na motywach wierszy tego poety oraz adaptację „Cesarza” Kapuścińskiego. Mamy nadzieję, że uczniowie Społecznego Gimnazjum nr 333 spotkają się jeszcze z Andrzejem Ferencem, może właśnie na deskach teatru.