Erasmus+, Warszawa: Wizyta uczniów z krajów partnerskich

Społeczne Gimnazjum nr 333 STO im. Polskich Matematyków Zwycięzców Enigmy STO
ul. Dziatwy 6 (dzielnica Białołęka)
03-109 Warszawa

W dniach 13-18. 03. 2017 Gimnazjum nr 333 STO im. Polskich Matematyków Zwycięzców Enigmy gościło uczniów i nauczycieli z Hiszpanii, Szwecji, Włoch i Niemiec w ramach działań związanych z projektem Erasmus+. Gimnazjum przy ul. Dziatwy już drugi rok bierze udział w programie Erasmus+, akcja KA2 (Zapobieganie niepowodzeniom szkolnym spowodowanym szeroko pojętymi uzależnieniami).

W czasie wizyty uczniowie prezentowali przygotowane wcześniej aktywności związane z tematem projektu. Przedstawiciele każdej delegacji przedstawili wyniki ankiety dotyczącej używania nowoczesnych technologii, zastanawiali się, czy media społecznościowe mogą zastąpić bezpośredni kontakt z drugim człowiekiem oraz wzięli udział w debacie: za i przeciw cyfrowej rzeczywistości.  Uczniowie prezentowali blogi o muzyce i w swoich prezentacjach przekonywali, że nowoczesne technologie mogą ułatwiać i wspomagać proces uczenia się.

Delegacje wszystkich krajów zostały również powitane przez burmistrz Białołęki p. Ilonę Soję-Kozłowską, która opowiedziała o dzielnicy Białołęka.

Poza częścią związaną z tematyką projektu nauczyciele i uczniowie spędzali czas bardzo intensywnie, odwiedzając Stare Miasto, biorąc udział w grze miejskiej „Śladami Chopina”, zwiedzając warszawskie muzea i uczestnicząc w recitalu fortepianowym, który był zwieńczeniem intensywnego tygodnia w Warszawie.

Goście byli zachwyceni Warszawą, polską gościnnością i ciekawą historią Polski. Twierdzili, że wizyta zrobiła na nich duże wrażenie i chętnie wrócą tu ponownie.

Uczniowie po raz kolejny podkreślali, że dzięki projektowi Erasmus+ udoskonalają swoje kompetencje językowe, poszerzają wiedzę o świecie i kulturze innych krajów, ale przede wszystkim zyskują nowych znajomych i czują, że są częścią zjednoczonej Europy.

Jedna z uczennic mówi: „dowiedziałam się, jak ludzie z innych krajów postrzegają Polskę, bardziej otworzyłam się na nowe znajomości, poznałam też na nowo Warszawę – od turystycznej strony” .

Inna uczennica odkryła, że „potrafi zaopiekować się drugą osobą, a nasz kraj jest otwarty na obcokrajowców”.