Warszawa: Turniej warcabowy

Społeczna Szkoła Podstawowa nr 2 STO im. Polskich Matematyków Zwycięzców Enigmy STO
ul. Dziatwy 6 (dzielnica Białołęka)
03-109 Warszawa

Podczas dwóch ostatnich tygodni listopada w opiece pedagogicznej odbywał się Turniej Warcabowy dla chętnych uczniów klas 1-3 Społecznej Szkoły Podstawowej nr 2 STO im. Polskich Matematyków Zwycięzców Enigmy. Wzięło w nim udział 40 osób i rozgrywany był osobno na poziomach: klas pierwszych, klas drugich i trzecich. Pierwszy Turniej Warcabowy tego typu odbył się w naszej szkole w zeszłym roku. Cisza, skupienie na twarzach, pełna koncentracja. Miło było popatrzeć, jaka zmiana zaszła w zawodnikach od minionego roku, zarówno pod względem umiejętności utrzymania dyscypliny gry, jak i w samej umiejętności gry w warcaby. Uczestnicy turnieju grali systemem szwajcarskim.

Warcaby najczęściej uważane są za grę typowo „dziecinną”, a w dobie komputerów niektórzy sądzą, że to przeżytek. Tymczasem w gry planszowe, w tym w warcaby, grają ludzie w bardzo różnym wieku – od młodzieży po osoby starsze. Dla niektórych to wyjątkowe hobby, które pozwala zapomnieć o codzienności zawodowej, zgubić stres i nawiązać przyjaźnie. Dla innych to sposób na dobrą zabawę i rozwój.

Gra w warcaby rozwija umiejętności strategiczne, uczy samodyscypliny, myślenia przyczynowo – skutkowego, rozwija koncentrację, ale przede wszystkim warcaby dają w życiu codziennym bezcenną wręcz umiejętność godzenia się z przegraną. Warcaby uczą nas przegrywać i szybko podnosić się po przegranej, bo zaraz trzeba rozegrać kolejną partię.