Międzyszkolny Konkurs im. F. Nowowiejskiego

Społeczna Publiczna Szkoła Muzyczna I Stopnia STO w Tymbarku
Tymbark 249
34-650 Tymbark

Termin: 27 kwietnia 2017 r.
Miejsce: Aula Społecznej Publicznej Szkoły Muzycznej w Tymbarku, godz. 16:30

Organizator: Społeczna Publiczna Szkoła Muzyczna I st.
Tymbark 249, 34-650 Tymbark
tel. kont. 18 262 80 94, 694524395
email: waszkiewiczrosiek@gmail.com

Zasięg wojewódzki


Międzyszkolny Konkurs im. F. Nowowiejskiego, którego rok 2016 / 2017 Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Centrum Edukacji Artystycznej Warszawa ogłosiło rokiem Nowowiejskiego. W 2016 roku przypada 70 rocznica śmierci, a w 2017 – 140 rocznica urodzin.

  • Konkurs: życie i twórczość Feliksa Nowowiejskiego
  • Koncert z okazji 140 rocznicy urodzin
  • Audycje słowno-muzyczne

27 kwietnia 2017 r. w naszej Szkole odbył się koncert z okazji 140 rocznicy urodzin i 70 rocznicy śmierci F. Nowowiejskiego.

Koncert miał na celu popularyzację osoby tego kompozytora oraz jego twórczości związanej tematycznie z odzyskaniem przez Polskę niepodległości oraz dostępu do morza.

Tematyka morska zajmowała w twórczości kompozytora ważne miejsce. W tym historycznym czasie powstawały utwory, które łączyły religijność Nowowiejskiego z patriotyzmem oraz umiłowaniem morza m.in. Miss Stella Maris na chór mieszany i organy; 34 pieśni na chór mieszany a cappella (wydane jako Śpiewnik Morski w 1935 r.) opera „Legenda Bałtyku”.

Koncert w wykonaniu uczniów SPSM l st. w Tymbarku łączył się z utworami kompozytorów polskich (utwory Nowowiejskiego dla uczniów Szkoły Muzycznej l st. są zbyt trudne do wykonania), ale uczniowie zapoznali i zaśpiewali „Rotę” – muzykę skomponował F. Nowowiejski, a słowa napisała M. Konopnicka, którą 15 sierpnia 1910 r. w 500 rocznicę bitwy pod Grunwaldem zaśpiewał po raz pierwszy chóry pod batutą kompozytora pod pomnikiem Grunwaldzkim. Artysta w niepodległej Polsce brał czynny udział w tworzeniu i organizowaniu życia artystycznego. F. Nowowiejski pozostawił ogromny dorobek artystyczny, a do jego spuścizny nadal odwołują się liczni artyści.

Koncert jego imienia w naszej Szkole przypomniał o tym wybitnym artyście. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przekonany o szczególnym jego dorobkiem ustanowił rok 2017 Rokiem Feliksa Nowowiejskiego.

W koncercie wzięły udział chór, orkiestra, duety fortepianowe a także soliści, którzy wykonywali muzykę polską.

Sala licząca 250 miejsc była pełna. Koncert bardzo się podobał. Na zakończenie wszyscy zebrani zaśpiewali „Rotę”.

Halina Waszkiewicz-Rosiek
Dyrektor