Szczecin: Lato w Bieszczadach

21 lipca uczniowie Społecznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Noblistów Polskich w Szczecinie rozpoczęli swoją letnią kolonijną wyprawę. Podczas wyjazdu aktywnie poznają uroki bieszczadzkiego życia.

Po długiej i męczącej podróży pierwsze dni upłynęły uczestnikom kolonii na spokojnej aklimatyzacji. Spacery, kąpiel w Jeziorze Solińskim, wdychanie świeżego bieszczadzkiego powietrza i przygotowywanie się do dłuższych i cięższych wędrówek. Bieszczady to prawdziwe dzika natura, trzeba więc odpowiedniego treningu, by móc godzinami przemierzać przyrodnicze szlaki.

Podczas kolonii każdy dzień przynosi nowe, ciekawe odkrycia. Zwiedzane w kaskach podziemie elektrowni wodnej na Solinie było prawdziwą przygodą. W Bieszczadzkim Parku Narodowym, uczestnicy wyprawy zajrzeli do Zagrody Żubrów. Piesze wędrówki weszły w krew wszystkim odpoczywającym uczniom. Dzieciaki odwiedziły Bacówkę Pod Małą Rawką znajdującą się na 930 m n.p.m. czy najwyżej położone bieszczadzkie schronisko pod Hasiakową Skałą na wysokości 1228m n.p.m,. Miejsce to zawdzięcza swoją nazwę żeglarzowi jachtowemu Leonidowi Telidze, pierwszemu Polakowi, który samotnie okrążył ziemię na drewnianym jachcie.

Uczniów zafascynowały opowieści o krainie wschodniokarpackich zbójników i walk pozycyjnych pomiędzy wojskami rosyjskimi i austriackimi w I wojnie światowej. Lekcja historii, którą można zobaczyć, to coś znacznie więcej niż opis z podręcznika. Wielkim zaskoczeniem była dla wszystkich wizyta w Muzeum Kultury Bojków w Myczkowie. Miejscu, gdzie czas się zatrzymał. Uczniowie odbyli podróż do świata sprzed 500 lat.