Spotkanie gimnazjalistów z Aleksandrem Kwaśniewskim

W poniedziałek 6 czerwca br. odbyło się spotkanie z udziałem Aleksandra Kwaśniewskiego pt. „Wyzwania, jakie stoją przed pokoleniem dzisiejszych gimnazjalistów”.

Spotkanie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie Przyjaciół Warszawy we współpracy ze Społecznym Towarzystwem Oświatowym. Wzięła w nim udział Krystyna Norwa, wiceprezes Zarządu Głównego STO. Kilkuset gimnazjalistów – uczniów warszawskich gimnazjów STO – wypełniło po brzegi główną salę Teatru 6 piętro.

Po przywitaniu wszystkich zebranych przez Gerarda Piątkowskiego, prezesa Stowarzyszenia Przyjaciół Warszawy, nadszedł czas na wykład Aleksandra Kwaśniewskiego. Były prezydent podkreślał zalety obecnych czasów i możliwości, jakie mają współcześni gimnazjaliści. Zachęcał, żeby jak najlepiej to wykorzystać, żeby każdy uczeń stawiał sobie określone cele i do nich dążył. Podkreślał dużą rolę dobrego wykształcenia i nauki języków obcych. Wspominał także czasy swojej młodości i różne uwarunkowania społeczne, uświadamiając obecnym 14-, 15-latkom, jak wiele w Polsce się zmieniło.

W drugiej części był czas na pytania z sali. Gimnazjaliści pytali Aleksandra Kwaśniewskiego o jego zdanie zarówno na temat polityki zagranicznej (np. potencjalne wystąpienie Wielkiej Brytanii z UE, wybory prezydenckie w USA, rola Rosji), jak i spraw krajowych (np. czy i co zmieniać w konstytucji RP, jak poprawiać stan polskiej gospodarki). Część pytań dotyczyła także bezpośrednio młodych ludzi, np. czy wyjeżdżać na studia za granicę; co studiować, żeby mieć dobrą pracę; jakie wartości powinny być najważniejsze? Trzeba przyznać, że wszystkie pytania były bardzo dojrzałe, zważywszy na młody wiek słuchaczy.

Na koniec zarówno pytania, jak i odpowiedzi byłego prezydenta podsumował Jarosław Pytlak, dyrektor Zespołu Szkół STO na warszawskim Bemowie. Blisko dwugodzinne spotkanie zakończyło się krótką sesją zdjęciową z Aleksandrem Kwaśniewskim. Wszyscy uczestnicy mogli także ostudzić emocje, jedząc lody przygotowane przez sponsora, firmę Grycan.