Rok szkolny 2017/2018 Rokiem Jubileuszu 30-lecia STO

Drodzy Uczniowie,
Szanowni Państwo,
Nauczyciele, Dyrektorzy i Pracownicy szkół,
Rodzice uczniów, Członkowie i Przyjaciele Społecznego Towarzystwa Oświatowego,


Przed nami kolejny rok szkolny, dziesięć miesięcy wsp
ólnej, wytężonej pracy, poszerzania wiedzy, odkrywania nowych możliwości. Po zasłużonym wakacyjnym odpoczynku pełni sił i energii wracamy, by stawić czoła kolejnym wyzwaniom, by realizować nasze wspólne cele. 

U progu nowego roku szkolnego zawsze zadajemy sobie pytania o to jaki będzie, i co ze sobą przyniesie. Już dzisiaj wiemy, że ten rok będzie wyjątkowy. Rok szkolny 2017/2018 to rok naszego jubileuszu. Od założenia Społecznego Towarzystwa Oświatowego mija 30 lat. Odrodzenie oświaty niepublicznej, wprowadzające różnorodność do szkół, miało zasadnicze znaczenie w procesie budowania nowoczesnego systemu edukacji, a założenie STO stało się w tym procesie przełomowym wydarzeniem. Od samego początku nasze Stowarzyszenie podejmowało wszechstronne działania na rzecz poprawy jakości edukacji dzieci i młodzieży, uspołecznienia polskiego systemu oświaty oraz stworzenia możliwości wyboru różnych dróg kształcenia i wychowania. Nasze działania nie poszły na marne. Obecnie jesteśmy największą siecią szkół niepublicznych w kraju, a poziom nauczania w naszych placówkach należy do najwyższych w Polsce, podejmujemy szereg innowacyjnych inicjatyw, wciąż pracujemy nad nowymi projektami. Serdecznie dziękuję wszystkim tym, którzy przez lata tworzyli i tworzą Społeczne Towarzystwo Oświatowe. Wierzę, że doświadczenie, które zdobyliśmy przez ostatnie 30 lat pomoże nam działać jeszcze skuteczniej. Zachęcam również, by wszystkie imprezy organizowane przez koła terenowe i szkoły STO w rozpoczynającym się roku szkolnym odbywały się pod hasłem: „30 lat STO - transformacja/integracja/rozwój”, które stanowi myśl przewodnią naszego Jubileuszu. 

Nadchodzący rok szkolny to także wyzwania, z którymi musi się zmierzyć cały system oświaty. Zapowiadana przez MEN reforma edukacji stała się faktem. Do szkół podstawowych wracają siódmoklasiści, gimnazja są wygaszane, powraca 4-letnie liceum. Zmiany wprowadzone przez Ministerstwo wciąż budzą wiele kontrowersji w środowisku oświatowym. Niemniej chciałbym zapewnić, że dołożymy wszelkich starań, by nadal gwarantować wszystkim uczniom rzetelne wykształcenie, a przede wszystkim dobrą i ciekawą edukację.

Drodzy Uczniowie,

niech zdobywanie wiedzy stanie się Waszą pasją, a także wyrazem nieustającej ciekawości świata. Pamiętajcie, że przyszłość jest w Waszych rękach. Korzystajcie z wiedzy i doświadczenia Waszych nauczycieli, niech będą dla Was przewodnikami i doradcami na drogach edukacji. Szczególnie serdecznie witamy uczniów klas pierwszych i oddziałów przedszkolnych, którzy zaczynają swoją edukacyjną przygodę w szkołach STO.

Drodzy Dyrektorzy, Nauczyciele, Pracownicy szkół, 

życzę Państwu wytrwałości i mądrości w pracy z uczniami, wielu sukcesów, które będą powodem do satysfakcji i spełnienia zawodowego, a także radości oraz optymistycznego nastawienia w każdym dniu pracy. To właśnie Wy decydujecie o tym jak wyjątkowe są nasze szkoły.

Szanowni Rodzice, 

Wam życzę cierpliwości i konsekwencji w wychowywaniu młodego pokolenia, a przede wszystkim wiele radości spowodowanej uczestnictwem w misji STO oraz sukcesami dzieci w naszych szkołach. Bardzo nam zależy na tym, aby szkoły STO, były prawdziwymi wspólnotami uczniów, rodziców i nauczycieli.

Życzę wszystkim pomyślnego i pełnego sukcesów roku szkolnego 2017/2018.

Zygmunt Puchalski, Prezes Społecznego Towarzystwa Oświatowego

wraz z członkami Zarządu Głównego STO