Przed nami wakacje!

Lato, lato mieszka w drzewach, Lato, lato, w ptakach śpiewa,
W słońcu każe okryć twarz, Lato, lato jak się masz.”

Ludwik, Jerzy Kern

Przed nami wakacje!

Drodzy Uczniowie,
Dyrektorzy, Nauczyciele i Pracownicy szkół,
Rodzice uczniów, Członkowie kół i Przyjaciele
Społecznego Towarzystwa Oświatowego,

składam Państwu serdeczne podziękowania za naukę, pracę i działalność w ciągu minionego roku szkolnego. Kończymy rok 2016/17, który był niełatwy, ale ważny i ciekawy. Uczniowie odnotowali bardzo wiele osiągnięć, ważnych sukcesów, oraz uczestniczyli w różnego typu projektach edukacyjnych, społecznych i integrujących środowiska STO. Indywidualne i zespołowe sukcesy odnosili także nauczyciele. Tegoroczny dorobek szkół STO, w tym bardzo dobre wyniki egzaminów gimnazjalnych, potwierdza skuteczność starań naszego grona o jak najlepsze rezultaty pracy edukacyjnej, o atrakcyjność wszystkich szkolnych inicjatyw, o wychowywanie uczniów w świecie wartości.

Niespokojne dla oświaty czasy, rozpoczęta reforma strukturalna i programowa, pozostaje trudnym wyzwaniem dla całej polskiej edukacji na następny rok szkolny. Chodzi zarówno o przygotowania do nowej sytuacji, jak również obywatelski głos i opiniowanie zmian narzucanych przez rządzących. Ostatnio daliśmy wielokrotnie wyraz, stanowczo i spokojnie, że nie godzimy się na lekceważenie potrzeb uczniów. Weszliśmy w skład koalicji „Nie dla chaosu w szkole”, opracowaliśmy opinię o podstawie programowej dla szkół podstawowych, poparliśmy referendum szkolne. Podobną działalność będziemy w miarę potrzeby kontynuować również w nowym roku szkolnym, roku 30-lecia naszego stowarzyszenia.

Życzę Państwu – dyrektorom, nauczycielom i pracownikom szkół – aby czas wakacji sprzyjał zarówno odpoczynkowi i regeneracji sił, jak i przemyśleniom i planom na przyszłość. Przede wszystkim jednak życzę Państwu prawdziwego relaksu, „naładowania akumulatorów”, bo misja STO w edukacji oraz wychowaniu to przecież codzienna praca wymagająca wiele wysiłku, kreatywności i pomysłowości.

Uczniom szkół STO z całego serca gratuluję osiągnięć, wspaniałych świadectw i zdobytych wyróżnień. Jesteście mądrzejsi i bogatsi o sporą porcję wiedzy – zasłużyliście na wspaniały odpoczynek wakacyjny. Pamiętajcie, że najlepszy jest odpoczynek aktywny: z programem sportowym, turystycznym i towarzyskim. No i oczywiście z książkami!

Wszystkim osobom związanym z STO, rodzicom uczniów, członkom Towarzystwa i jego sympatykom życzę pięknego lata, wakacyjnego spokoju i miłych wrażeń.

Do zobaczenia we wrześniu!

 

Zygmunt Puchalski

Prezes Społecznego Towarzystwa Oświatowego

wraz z członkami Zarządu Głównego STO

 

 

Czerwiec 2017 r.