Od rozwoju indywidualnego do społecznego. Idee Kongresu Obywatelskiego

 

Drodzy Kongresowicze, Szanowni Państwo,

wielu z nas chciałoby lepszej Polski i czuje, że taka Polska jest potencjalnie możliwa. Co jest najważniejsze, abyśmy mogli ją wspólnie budować? To samo co w przypadku każdego człowieka, każdego z nas. Jeśli chcemy być lepsi, bardziej szczęśliwi, lepiej kontrolujący nasze życie – musimy (zgodnie z tym, co sugerowali już starożytni) lepiej zrozumieć sami siebie. To samo dotyczy nas jako zbiorowości Polaków. Aby odpowiedzieć na stojące przed nami wyzwania musimy najpierw lepiej poznać i zrozumieć siebie nawzajem – w całej swojej złożoności.

Nie jest to łatwe, bo wymaga odwagi i myślenia całościowego. Tylko całość jest prawdą. Wszystko ze wszystkim się wiąże: historia, gospodarka, instytucje, system wartości, wzorce zachowań, interesy, struktura społeczna itp. Chcąc iść naprzód, rozwinąć skrzydła i pozbyć się złej karmy musimy z wiarą i szczerością nazwać to, co było, otworzyć się na katharsis, na dialog i budowanie wspólnoty różnorodności.

Temu fundamentalnemu procesowi warunkującemu nasze społeczne dojrzewanie, czyli zrozumieniu samych siebie służy nowy portal Kongresu Obywatelskiego, który mam przyjemność wszystkim Kongresowiczom polecić. Znajdą na nim państwo jeszcze więcej inspirujących idei ułożonych w nowe wiązki tematyczne:

  • Ku dojrzałej wspólnocie Polaków,
  • Jaka tożsamość Polaków?,
  • Edukacja do rozumienia siebie i świata,
  • Druga transformacja polskiej gospodarki,
  • Wartości i sens życia,
  • Twórcza, innowacyjna, dwupółkulowa Polska,
  • Zrozumieć i docenić polską chłopskość,
  • Siła lokalności i regionalności, 
  • Etosy brakującym ogniwem rozwoju.

Zapraszam do odwiedzenia i bezpośredniego odkrywania nowości: www.kongresobywatelski.pl. 

Serdecznie polecam również nowości naszego thinklettera: wywiad z prof. Piotrem Moncarzem pt. Dlaczego interdyscyplinarność?, tekst Stefana Dunin­‑Wąsowicza pt. Nowe technologie dla nowej filozofii życia oraz wywiad z Adamem Talarowskim pt. Etos rycerski – przeżytek, czy punkt odniesienia?

Serdecznie dziękuję za pierwsze wpłaty wspierające misję Kongresu Obywatelskiego, które wpłynęły po ostatnim mailingu. Osobom, które chcą jeszcze w ten sposób pomóc w realizacji naszej wspólnej misji przypominam, że wpłat dokonywać można na konto organizatora Kongresów Obywatelskich, tj. Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, nr konta 82 1240 1255 1111 0000 1523 6225, wskazując w tytule przelewu „darowizna na cele statutowe z przeznaczeniem na Kongres Obywatelski”. Dzięki wpłatom będziemy mogli zachować jak najwięcej z dotychczasowego formatu spotkań, działać przez cały rok (m. in. w ramach prac nad thinkletterem „Idee dla Polski”) oraz zachować niezależność od polityki i biznesu.

Łączę najlepsze pozdrowienia i wyrazy szacunku,

dr Jan Szomburg
Prezes Zarządu Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową
Inicjator Kongresu Obywatelskiego

 

Co nowego w Kongresie Obywatelskim?

Znamy datę, miejsce i hasło XIII Kongresu Obywatelskiego: spotkamy się 20 października (sobota) w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Hasło tegorocznego Kongresu to Siła lokalności – siła Polski. Teraz przedstawiamy Państwu wizualne wyobrażenie idei tegorocznego Kongresu. Kolejne informacje wkrótce!


„Idee dla Polski” – obywatelski thinkletter: 

Dlaczego interdyscyplinarność?
Prof Piotr Moncarz, Uniwersytet Stanforda

Nowe technologie dla nowej filozofii życia
Stefan Dunin­‑Wąsowicz, Członek Rady Programowej Kongresu Obywatelskiego,
Członek Zarządu Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach

Etos rycerski – przeżytek czy punkt odniesienia?
Adam Talarowski, historyk
 

Nie otrzymujesz cotygodniowego thinklettera?  Zapisz się! 

Możecie Państwo również śledzić Kongres w mediach społecznościowych: