Minilaby w Społecznym Gimnazjum „Dwójka” Nr 45 im. Pawła Jasienicy STO

W Społecznym Gimnazjum nr 4 im. Władysława Grabskiego STO w Warszawie w trakcie dwóch sesji: wiosenna (od kwietnia  do czerwca 2015 roku) oraz jesienna (od września do listopada 2015 roku) zrealizowanych zostało 12 dodatkowych zajęć laboratoryjnych trwających od 60 do 90 minut.

Festiwal nauki - warsztaty eksperymentalne

Grupa projektowa miała przyjemność uczestniczyć w warsztatach muzealnych. Odbyły się w Muzeum Marii Skłodowskiej – Curie na ul. Freta 10. Pod swoje skrzydła przejął nas p. Rafał, przewodnik muzealny, który w bardzo interesujący sposób streścił nam życie i twórczość naukową dwukrotnej wybitnej Noblistki.

Nasza przygoda z Marią zaczęła się na ul. Freta 16 w domu, gdzie Maria urodziła się, jako 5 dziecko Państwa Skłodowskich. Mała Mania dorastała w atmosferze nauki, jaką tworzyli, wykształceni będący nauczycielami, rodzice. Szybko, bo w wieku 4 lat nauczyła się czytać i zawsze wyróżniała się bystrością umysłu. W szkole zawsze była wywoływana do odpowiedzi w obecności inspektora, bo to Ona właśnie, choć najmłodsza z całej grupy dziewczynek, miała swobodę wypowiedzi w języku rosyjskim z niezwykle dobrym akcentem. Groźny inspektor zawsze łagodniał słysząc odpowiedź Mani, a Ona sama zawsze głęboko przeżywała sytuację swojego narodu, który w tamtych czasach był zniewolony.

Maria osiągała znakomite wyniki w nauce i już w wieku 15 lat zdała maturę. Brała czynny udział w zajęciach tzw. Latającego Uniwersytetu, gdzie poszerzał swoją wiedzę m.in. w zakresie analizy chemicznej.

Do 24-ego roku życia zraz z siostrą Bronisławą właściwie utrzymywała całą rodzinę z pensji guwernantki.

Niestety nie zachowało się zbyt wiele oryginalnych rzeczy Marii z czasu życia w Polsce. Te, które znajdują się w muzeum zachowane zostały przez brata Marii, Józefa, który przechował je w czasie wojny w swoim domu w Krakowie. Zrobiliśmy kilka zdjęć… możecie zobaczyć: skórzaną torebkę Marii, kałamarz z linijką, fotografie Noblistki, ale także Jej rodziny. Oczywiście są też nasze zdjęcia.

Polecamy muzeum i zapraszamy do galerii!