Bezpiecznie przez weekend

Przed nami kilka dni wolnych od nauki i pracy. W ten nadchodzący majowy weekend, życzymy Wam udanego wypoczynku i dobrej zabawy wśród znajomych i rodziny, bez względu na pogodę.

Oddając się błogiemu , ale i kreatywnemu lenistwu pamiętajcie o zachowaniu bezpieczeństwa.

Niech Wasze szalone pomysły zrównoważy zdrowy rozsądek, abyście w poniedziałek cali i zdrowi powrócili do swoich codziennych obowiązków.

Weźcie sobie głęboko do serca rady i apele doświadczonych przedstawicieli służb ratowniczych i porządkowych i nie traktujcie ich jako kolejne morały ludzi dorosłych. Tu chodzi tylko o Wasze bezpieczeństwo. 

Podinspektor Krzysztof Dymura, zastępca naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie:

„Jak przed każdym długim weekendem apelujemy do kierowców, rowerzystów i pieszych o rozwagę i przestrzegamy przed brawurą.

Rowerzysto, zachowaj ostrożność na drodze, a alejek parkowych nie traktuj jako miejsca do niebezpiecznych popisów kaskaderskich.

Kierowco, zdejmuj nogę z gazu a dojedziesz do celu bezpiecznie. Tylko odpowiedzialne zachowanie i stosowanie zasady ograniczonego zaufania względem innych uczestników ruchu drogowego uchroni Cię od tragedii ”.

Jan Krzysztof, naczelnik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (TOPR):

„Długi weekend majowy sprzyja turystyce rodzinnej. Ale pamiętajmy, że wyprawa na górskie szlaki, szczególnie w tym okresie to nie jest zwykły spacer .Nie przeceniajcie swoich możliwości a przede wszystkim pamiętajcie, że mimo wiosny w kalendarzu w górach wciąż panują warunki zimowe . Góry są piękne ale niestety niebezpieczne, a warunki atmosferyczne panujące nie tylko w tych wysokich partiach górskich są często nieprzewidywalne. Dlatego zachowajcie szczególna ostrożność”. 

Maciej Skwarek, ratownik Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (WOPR), instruktor ratownictwa wodnego i medycznego:

 „Wolne dni i słoneczna pogoda sprzyjają wypadom nad wodę, ale z wodą nie ma żartów. Przypominamy o zakazie kąpieli na dzikich, niestrzeżonych akwenach wodnych. Chwila nieuwagi połączona z lekkomyślnością mogą zakończyć się tragicznie. Apelujemy więc do wszystkich: „włącz myślenie nad wodą!!!”

A zatem odpoczywajcie bezpiecznie, nabierajcie sił i energii przed ostatnią prostą, jaka Wam została do pokonania przed zakończeniem roku szkolnego.

(opr. as)